2011 m. lapkričio 5 d., šeštadienis

Šokoladas ir jo tamsioji pusė


Įvairiausių skonių ir įmantriausių pavidalų, išdirbtas lyg puikiausias meno kūrinys, kviečiantis juo pasigardžiuoti ir patirti neapsakomą malonumą - šokoladas (įvedus jo pavadinimą google, turintis 658 milijonus nuorodų) yra vienas žinomiausių maisto produktų. Apie jį rašomos knygos, kuriami filmai (Chocolat, Chocolate), jis yra dovanojamas ir valgomas įvairiomis progomis, kartais tampantis atsiskaitymo vienetu (puiki atsiprašymo priemonė, kartais kaip užmokestis daktarui), šokoladas yra statomas vienoje lentynoje su nafta, auksu ir kitomis brangiomis prekėmis.
Šokoladas yra svarbus daugeliui žmonių, kai kurie iš jų nesugeba nė dienos ištverti nesuvalgę gabalėlio šio maisto produkto. Nuo jo yra priklausomi milijonai žmonių (ne veltui jis vadinamas neturtingo žmogaus kokainu), tačiau kitaip nei kiti priklausomybes sukeliantys šaltiniai ( alkoholis ir cigaretės) jis yra beveik nekenksmingas (nebent suvalgote kilogramą per dieną), kelios plytelės juodojo šokolado per dieną sumažina trombų susidarymo riziką, o baltasis šokoladas pakelia nuotaiką. Šis gaminys turi daugybę pliusų (šiame tekste paminėjau tik mažą jų dalelę) dėl to ir yra toks populiarus visame pasaulyje.
Šokoladas yra puikus maisto produktas, tačiau kaip bebūtų gaila kakavmedžiai neauga bet kur, mes (šokolado gerbėjai) esam priklausomi nuo šią žaliavą eksportuojančių valstybių (Dramblio Kaulo Krantas eksportuoja 80% viso pasaulio kakavos), todėl vieną dieną dėl karo, stichinės nelaimės ar kitų priežasčių šios žaliavos kiekis gali drastiškai sumažėti, o išaugusi kaina būtų įkandama ne visiems šio produkto megėjams. Kol taip nenutiko, turime mėgautis šiuo produktu, nes vieną dieną, atsiradus dideliam šokolado trūkumui, gali prasidėti rimti neramumai. Ir abejoju ar koks nors labaratorijose sukurtas dirbtinis gaminys sugebėtų užimti jo vietą.
Tačiau kiekvienas medalis turi dvi puses, taip ir šokoladas turi ne tik gerąją savo pusę, kuria mus džiugina, tačiau ant jo krenta ir nemaža dėmė. Dramblio Kaulo Krante, kuris yra pagrindinis kakavos eksportuotojas didėja vaikų išnaudojimas. 12-16 metų berniukai yra parduodami kaip vergai dirbti kakavos plantacijose. Ten jie kenčia ne tik fizinį nuovargį, bet dažnai įvairius mušimus ir tyčiojimąsi. Tai yra didelė problema, kuriai reikia rasti sprendimą.
Dažnai šie vaikai būna našlaičiai ar kenčiantys nuo bado, todėl lengvai pasiduoda juos viliojančių žmonių pažadams. Nors šis baisus išnaudojimas po truputį yra iškeliamas į viešumą (daugėja pranešimų spaudoje), tačiau priemonių imamasi labai iš lėto arba jų išvis nesiimama. Dramblio Kaulo Krante esančiose kakavos plantacijose dirba virš 15 tūkstančių vaikų. Jiems nėra mokami atlyginimai, o maitinimas yra labai prastas, todėl didelė jų dalis vos padirba. Valdžia neatsižvelgia į įvairių žmogaus teises ginančių ir prieš vaikų išnaudojimą nusistačiusių organizacijų pasiūlymus kaip panaikinti tokį nežmonišką elgesį, nes jie gauna dalį iš šių plantacijų gaunamo pelno. Tokie baisūs dalykai šioje mažoje Afrikos valstybėje tęsis ir toliau, kol nebus imtasi griežtų priemonių.
Pamačius abi šokolado medalio puses yra sunku apsispręsti ar verta suvalgyti dar vieną gabalėlį, šio, kaip pamatėme, skausmu persunkto produkto, ar geriau imtis kokių nors priemonių bent iš dalies pagerinant šių vaikų darbo sąlygas. Kyla moralinė dilema ar verta ir toliau valgyti šį maisto produktą ir taip prisidėti prie vaikų išnaudojimo ar susilaikyti ir prisidėti prie tų, kurie nori pagerinti vaikų darbo sąlygas ir pažaboti nežmonišką norą pelnytis vaikų gyvybių ar sveikatos sąskaita.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą